Kuala Lumpur Yunus Emre Enstitüsünün Resmî Açılışı Yapıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur’da hizmete giren Malezya Yunus Emre Enstitüsünün resmî açılışını Emine Erdoğan Hanımefendi gerçekleştirdi.

Yaptığı açılış konuşmasında iki ülke arasındaki coğrafi mesafeye rağmen, ülke halklarının kalben birbirine kenetlenebildiğine dikkat çeken Emine Erdoğan, “Yunus, ‘Gelin tanış olalım.’ diyor. İşte dünyanın her bir köşesine götürmeye çalıştığımız bu selam Enstitülerimizin temel taşıdır. Birbirimizi tanımanın en doğru yolu kültürel yakınlaşmadır. İnanıyorum ki kısa zamanda bu Enstitü, iki ülke arasındaki dostluğu daha da pekiştirecektir.” ifadelerine yer verdi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in de hazır bulunduğu resmî açılış programında Emine Erdoğan Hanımefendi ve beraberindeki heyet Enstitü binasını ve “Minyatürlerle Osmanlı Devri Türk Okçuluğu Sergisi”ni gezdi.

Kuala Lumpur Yunus Emre Enstitüsü

2017 yılı bahar döneminden itibaren Malezya’da faaliyet göstermeye başlayan Enstitüde, yılda 3 dönem (güz-bahar-yaz) halinde gerçekleşen kurslarda şimdiye kadar Malezya’da toplam 731 öğrenci, Tayland’da ise 1517 öğrenci Türkçe öğrendi.  

Enstitü tarafından yürütülen “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Malezya’da 9 üniversite ve 3 kolejle protokol imzalanarak Türkçe seçmeli ders olarak müfredata girdi.

Türkçenin üniversite düzeyinde seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulması yönünde Malezya ve Taylan’da yürütülen çalışmalar kapsamında fiziki imkânları yetersiz olan okullarda uygun sınıf ortamı ve eğitim materyallerinin hazırlanması konusunda da destek veren Enstitü, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla “Hizmet İçi Eğitim” seminerleri de düzenliyor.

Enstitünün Okçular Vakfı ile hayata geçirdiği Kemankeş Projesi kapsamında ise International Idrissi School ile imzalanan protokol çerçevesinde, geleneksel Türk okçuluğunun müfredata alındığı okulda bugüne kadar 198 öğrenci ata sporumuzla tanıştı.